Sarajevo, 20. 11. 2025. godine

U BiH građani finansiraju rad 638 zastupnika u okviru 14 parlamenata. Najnovija tragična dešavanja i navodi o koruptivnim i neprimjerenim ponašanjima u cijeloj državi ukazuju na nezadovoljavajuću aktivnost u radu zakonodavnih tijela u odnosu na interese građana koji su im svojim glasovima ukazali povjerenje da ih predstavljaju. Nedostatak aktivnog pristupa kontroli i nadzoru nad sektorom sigurnosti, ali i drugim društvenim sferama, rezultira izostankom preventive koja bi umanjila negativne i tragične događaje kojima svakodnevno svjedočimo, ali i nepravovremenim informisanjem građana o svim aktuelnostima.

Rezultati studije „Mnogo ruku, malo rezultata: Parlamentarni nadzor nad sektorom sigurnosti u Bosni i Hercegovini“ generalno su ukazali na nedovoljan i neadekvatan odnos parlamentaraca prema svome radu u okviru kontrole i nadzora nad radom sektora sigurnosti u BiH, odnosno o manjku inkluzivnog nadzora nad organima izvršne vlasti.

Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine pati od površne kulture u provođenju nadzora koju bi trebalo ponukati konkretnijim programiranjem rada koje bi primoralo parlamentarce, državne službenike i parlamentarne komisije da izađu iz svoje zone komfora. Kultura Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je beznačajna i treba je poticati da preuzme veću odgovornost pružanjem podrške zakonodavcima koji su spremni provoditi nadzor. U Republici Srpskoj, Narodna skupština slijedi vladine smjernice. Veća izloženost kolegama iz Bosne i Hercegovine i Evrope mogla bi pomoći u poticanju veće neovisnosti u obavljanju nadzornih funkcija.

Studija je predstavljena u okviru projekta BIHOS – Bosna i Hercegovina gradi inkluzivni nadzor nad sigurnošću, kojeg podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske. Njegov cilj je ojačati demokratsko upravljanje i inkluzivni nadzor sigurnosnog sektora u Bosni i Hercegovini na državnom, entitetskom i kantonalnom nivou. BIHOS implementiraju Centar za evropske sigurnosne studije (Groningen, Nizozemska), kao glavni nositelj, Centar za sigurnosne studije (Sarajevo) i Evropski defendologija centar (Banja Luka).